STM32F412G-DISCO – nowe DISCOVERY z mikrokontrolerem STM32F4 Access Line

STM32F412G-DISCO – nowe DISCOVERY z mikrokontrolerem STM32F4 Access Line

Do sprzedaży trafił kolejny zestaw startowy firmy STMicroelectronics, należący do rodziny DISCOVERY, wyposażony w mikrokontroler STM32F412ZGT6. Jest to układ uzupełniający rodzinę wydajnych mikrokontrolerów z rdzeniem Cortex-M4F (dotychczas należały do niej mikrokontrolery: STM32F401, STM32F410 i STM32F411 – w tabeli 1 zestawiono ich najważniejsze cechy). Producent zakwalifikował je do grupy Access Line, charakteryzującej się niewielkim poborem mocy i optymalizacją cenową.

 

Tab. 1. Zestawienie najważniejszego wyposażenia mikrokontrolerów STM32 High Efficiency Access Line

 

Pomimo takiej kwalifikacji STM32F412 jest mikrokontrolerem bogato wyposażonym w peryferia, ma wbudowaną pamięć Flash o pojemności 1 MB, RAM 256 kB, a jego rdzeń może być taktowany sygnałem zegarowym o częstotliwości do 100 MHz. Schemat blokowy mikrokontrolerów STM32F412 pokazano na rysunku 1.

 

Rys. 1. Schemat blokowy STM32F412

 

Fot. 2. Wygląd STM32F412-DISCO

 

Zestaw startowy STM32F412G-DISCO (fotografia 2) skonstruowano z myślą o uwydatnieniu ważnych i nowych w tej rodzinie elementów wyposażenia mikrokontrolerów, szczególnie:

  • interfejsu FSMC, który w zestawie służy do obsługi kolorowego wyświetlacza LCD o przekątnej 1,54 cala i wymiarach matrycy LCD 240×240 pikseli z pojemnościowym touch-panelem. Obsługę wyświetlacza ułatwia koprocesor graficzny ART wbudowany w mikrokontroler,
  • sprzętowego interfejsu QSPI, który w zestawie służy do komunikacji z pamięcią NOR-Flash o pojemności 128 Mb,
  • interfejsu I2S, który w zestawie służy do obsługi kodeka audio oraz mikrofonów MEMS z interfejsem DFSDM,
  • interfejsu USB-OTG, który w zestawie działającym według domyślnego programu demonstracyjnego spełnia rolę USB Device Mass Storage. Można go także używać jako Hosta USB, ale wymaga to przygotowania własnego programu.

Ponieważ zgodnie z nomenklaturą producenta, mikrokontroler zastosowany w prezentowanym zestawie należy do rodziny energooszczędnej, zestaw wyposażono w zworkę umożliwiającą pobór natężenia prądu pobieranego przez mikrokontroler oraz dwunapięciowy stabilizator, pozwalający zasilać mikrokontroler napięciem 3,3 V lub 2 V.

W skład standardowego wyposażenia STM32F412G-DISCO wchodzi programator-debugger ST-Link/v2-1, który spełnia także rolę pamięci masowej oraz wirtualnego portu COM – można go wykorzystać np. do komunikacji z programem terminalowym uruchomionym na PC. Pozostałe elementy standardowego wyposażenia prezentowanego zestawu przypominają pozostałe zestawy z serii DISCOVERY, są to: LED-y dla aplikacji użytkownika (4 szt.), 5-stykowy joystick oraz złącze dla karty MicroSD (obsługiwanej za pomocą interfejsu SDIO). Linie GPIO mikrokontrolera twórcy zestawu wyprowadzili na złącza o rastrze 2,54 mm zgodne z systemem Arduino oraz na dwurzędowe złącza o tym samym rastrze, noszące nazwę ST Zio.

Prezentowany zestaw jest standardowym – jak na rodzinę DISCOVERY firmy STMicroelectronics – rozwiązaniem, a w przypadku tej rodziny zestawów „standardowy” oznacza: dobrze wyposażony, o dużej elastyczności i dużych możliwościach poznawczych. Podobnie jest z oprogramowaniem demonstracyjnym, które producent rozpowszechnia w ramach pakietu STM32CubeF4: przykłady są dostępne z kompletami plików źródłowych, dobrze skomentowane i łatwe w użyciu.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}